1.5KE350CA-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7,630
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 164
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 4,567
Taiwan Semiconductor Corporation
482V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE350CA-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE350CA-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE350CA-E3/51
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
333V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
482V