VY1222M43Y5UC6UV0
DigiKey Part Number
56-VY1222M43Y5UC6UV0CT-ND - Cut Tape (CT)
56-VY1222M43Y5UC6UV0TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1222M43Y5UC6UV0
Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY1222M43Y5UC6UV0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.433" Dia (11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)