MAL215946121E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 396
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 130
Surge
Surge
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 800mOhm 5000 Hrs @ 105°C
MAL215946121E3
DigiKey Part Number
4356PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215946121E3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.064 A @ 10 kHz
Impedance
1.1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C