420VXG120MEFC22X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 396
Nichicon
In Stock: 130
Surge
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
420VXG120MEFC22X35
DigiKey Part Number
420VXG120MEFC22X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420VXG120MEFC22X35
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420VXG120MEFC22X35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.386 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C