ELXM401VSN121MP35S
DigiKey Part Number
ELXM401VSN121MP35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXM401VSN121MP35S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXM401VSN121MP35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
790 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.1297 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C