MAL214271101E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 8,767
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
Nichicon
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214271101E3
DigiKey Part Number
MAL214271101E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214271101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
253.8 mA @ 10 kHz
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C