MAL214261015E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Rubycon
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 997
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
Nichicon
In Stock: 286
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214261015E3
DigiKey Part Number
MAL214261015E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214261015E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
505 mA @ 100 Hz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C