MAL215266101E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL215266101E3
DigiKey Part Number
MAL215266101E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215266101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 100 Hz
Impedance
900 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C