K471M15X7RH55K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Similar
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
470 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
K471M15X7RH55K2
DigiKey Part Number
K471M15X7RH55K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K471M15X7RH55K2
Description
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K471M15X7RH55K2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)