BFC238324754 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.75 µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238324754
DigiKey Part Number
BFC238324754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238324754
Description
CAP FILM 0.75UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V