BFC238321204 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 192
In Stock: 0
0.2 µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238321204
DigiKey Part Number
BFC238321204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238321204
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
630V