BFC233624103 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233624103
DigiKey Part Number
BFC233624103-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233624103
Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC233624103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V