8Y-37.400MEEE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 1,894
Datasheet
Parametric Equivalent
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
37.4 MHz ±10ppm Crystal 12pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
8Y-37.400MEEE-T
DigiKey Part Number
8Y-37.400MEEE-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y-37.400MEEE-T
Description
CRYSTAL 37.4000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
37.4 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)