JMSCD-12XMS is available for purchase but is not normally stocked.
New Product
Image for JMSCD-12XMS is not available
JMSCD-12XMS
DigiKey Part Number
1111-JMSCD-12XMS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMSCD-12XMS
Description
INDUSTRIAL RELAYS JMSCD-12XMS
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Category
Features
Diode
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
0.64 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Current
14.1 mA
Qualification
MIL-R-39016/16
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
850 Ohms