JMSCD-12XL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
New Product
Image for JMSCD-12XL is not available
JMSCD-12XL
DigiKey Part Number
1111-JMSCD-12XL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMSCD-12XL
Description
JMSCD-12XL = M39016/16-035L
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Features
Diode
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
7 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.64 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
7.5 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
115VA, 28W
Grade
Military
Coil Current
14.1 mA
Qualification
MIL-R-39016/16
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
850 Ohms