KHAU-17D18-110 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 236
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 83
Datasheet
In Stock: 23
TE Connectivity
In Stock: 0
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
KHAU-17D18-110
DigiKey Part Number
PB3171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17D18-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Customer Reference
Detailed Description
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
2.5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
11 kOhms
Coil Current
8.2 mA