KHAU-17D11-110
KHAU-17D11-110
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
KHAU-17D11-110
DigiKey Part Number
PB733-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-17D11-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHAU-17D11-110 Models
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
2.5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
11 kOhms
Coil Current
8.2 mA