D38999/20GD19PN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Deutsch Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for D38999/20GD19PN is not available
D38999/20GD19PN
DigiKey Part Number
D38999/20GD19PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/20GD19PN
Description
D38999/20GD19PN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
19
Shielding
Grade
Military
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C