CGB4B3X5R1C225K055AB
DigiKey Part Number
445-13266-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13266-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB4B3X5R1C225K055AB
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CGB4B3X5R1C225K055AB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)