CGB4B1X6S1C225K055AC
DigiKey Part Number
445-13254-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13254-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB4B1X6S1C225K055AC
Description
CAP CER 2.2UF 16V X6S 0805
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGB4B1X6S1C225K055AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)