FG20X7R1E475KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 2,042
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 977
In Stock: 343
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 488
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG20X7R1E475KNT00
DigiKey Part Number
FG20X7R1E475KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7R1E475KNT00
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG20X7R1E475KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)