C1608C0G1H030C080AA
DigiKey Part Number
445-5023-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5023-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5023-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G1H030C080AA
Description
CAP CER 3PF 50V C0G 0603
Customer Reference
Detailed Description
3 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608C0G1H030C080AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)