MCASE168SB7105KTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 3,934
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
In Stock: 529
Datasheet
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
TDK
YAGEO
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
MCASE168SB7105KTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASE168SB7105KTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASE168SB7105KTNA1J
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASE168SB7105KTNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)