LSXBD6060YEL1R3N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 1,450
Datasheet
1.3 µH Shielded Wirewound Inductor 4 A 16mOhm Nonstandard
LSXBD6060YEL1R3N
DigiKey Part Number
587-LSXBD6060YEL1R3NTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXBD6060YEL1R3NCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXBD6060YEL1R3NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXBD6060YEL1R3N
Description
FIXED IND 1.3UH 4A 16 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
16mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
95MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)