LBXND6060YEL1R3NMG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Image for LBXND6060YEL1R3NMG is not available
LBXND6060YEL1R3NMG
DigiKey Part Number
587-LBXND6060YEL1R3NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBXND6060YEL1R3NMG
Description
FIXED IND 1.3UH 4.2A 16 MOHM SMD
Detailed Description
1.3 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 4.2 A 16mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
16mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
95MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
8.2A