LSXND6060YEL1R3NMG
DigiKey Part Number
587-LSXND6060YEL1R3NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND6060YEL1R3NMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND6060YEL1R3NMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND6060YEL1R3NMG
Description
FIXED IND 1.3UH 4.2A 20.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 4.2 A 20.8mOhm Max 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
20.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
95MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
8.2A