EMK212B7474KG-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 61,165
Datasheet
Upgrade
Taiyo Yuden
In Stock: 112,410
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
EMK212B7474KG-T
DigiKey Part Number
EMK212B7474KG-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212B7474KG-T
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMK212B7474KG-T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)