SMBJ6.5CA M4G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 10,952
Datasheet
Upgrade
Similar
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
In Stock: 179
11.2V Clamp 56A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ6.5CA M4G
DigiKey Part Number
SMBJ6.5CAM4G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ6.5CA M4G
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V