MASMBJ6.5CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
11.2V Clamp 53.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ6.5CA
DigiKey Part Number
1086-5582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ6.5CA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMBJ6.5CA Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.6A