BZX585B5V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 718
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-523F
SC-79, SOD-523
BZX585B5V1
DigiKey Part Number
1801-BZX585B5V1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585B5V1
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-523F
Power - Max
200 mW