EDZVT2R4.7B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1,284
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 947
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
In Stock: 150
onsemi
Zener Diode 4.7 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
EDZVT2R4.7B
DigiKey Part Number
EDZVT2R4.7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R4.7BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R4.7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R4.7B
Description
DIODE ZENER 4.7V 150MW EMD2
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDZVT2R4.7B Models
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
150 mW