BZX584B4V7-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 38,329
Datasheet
Zener Diode 4.7 V 150 mW ±1.91% Surface Mount SOD-523
Micro Commercial Components Corporate Video
BZX584B4V7-TP
DigiKey Part Number
BZX584B4V7-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584B4V7-TP
Description
DIODE ZENER 4.7V 150MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±1.91%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
150 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms