Image for R88D-GT75H is not available
R88D-GT75H
DigiKey Part Number
R88D-GT75H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88D-GT75H
Description
SERVO DRIVER 45.4A 240V LOAD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Servo AC 200 ~ 240VAC Supply 45.4A 240V Load
EDA/CAD Models
R88D-GT75H Models
Category
Current - Output
45.4A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Wattage - Load
7.5 kW
Series
Voltage - Supply
200 ~ 240VAC
Packaging
Bulk
Interface
Serial
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Module
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Motor Type
Servo
For Use With/Related Products
Accurax G5 Series
Control / Drive Type
Servo AC
Weight
36 lbs (16.3 kg)
Number of Motors
1
Base Product Number
Voltage - Load
240V