PESD5Z12,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD5Z12,115 |
Description | TVS DIODE 12VWM 35VC SOD523 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 35V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523 |
cms-datasheet | cms-datasheet |
Category | Power Line Protection No |
Mfr | Applications Ethernet |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 35pF @ 1MHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) |
Type Zener | Grade Automotive |
Unidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 14.1V | Package / Case SC-79, SOD-523 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs) | Base Product Number |
Power - Peak Pulse 200W |