BZX8450-C2V4VL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 2.4 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX8450-C2V4VL
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C2V4VLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C2V4VL
Description
DIODE ZENER 2.4V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW