BZX84-C2V4-QR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4,696
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 2,940
Datasheet
Zener Diode 2.4 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX84-C2V4-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX84-C2V4-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX84-C2V4-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX84-C2V4-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C2V4-QR
Description
DIODE ZENER 2.4V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms