BZV55-C27,135 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
onsemi
Diotec Semiconductor
In Stock: 390
Zener Diode 27 V 500 mW ±5% Surface Mount LLDS; MiniMelf
BZV55-C27,135
DigiKey Part Number
BZV55-C27,135-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-C27,135
Description
DIODE ZENER 27V 500MW LLDS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
LLDS; MiniMelf
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms