GCM1555C1H121JA16J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 68,585
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 13,010
Datasheet
YAGEO
KEMET
TDK
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
Walsin Technology Corporation
120 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GCM1555C1H121JA16J
DigiKey Part Number
GCM1555C1H121JA16J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1555C1H121JA16J
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM1555C1H121JA16J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)