SA301C104MAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 16,299
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 738
KEMET
0.1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA301C104MAR
DigiKey Part Number
SA301C104MAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA301C104MAR
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA301C104MAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Tolerance
±20%