1808GC102MAT1A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1808GC102MAT1A |
Description | CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1808GC102MAT1A Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features High Voltage |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 1808 (4520 Metric) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.071" (1.80mm) |