C0805X473M1RECAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 10,550
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Taiyo Yuden
0.047 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X473M1RECAUTO7210
DigiKey Part Number
399-C0805X473M1RECAUTO7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805X473M1RECAUTO7210CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805X473M1RECAUTO7210DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X473M1RECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 47NF 100V X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X473M1RECAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)