C0402C473K3RECAUTO7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 95,460
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.047 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C473K3RECAUTO7411
DigiKey Part Number
C0402C473K3RECAUTO7411-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C473K3RECAUTO7411
Description
CAP CER 0402 47NF 25V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C473K3RECAUTO7411 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)