S12B-XADSS-N
DigiKey Part Number
455-S12B-XADSS-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S12B-XADSS-N
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.098" (2.50mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.476" (12.10mm)
Contact Shape
Circular
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V