S10B-XADSS-N
DigiKey Part Number
455-4093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10B-XADSS-N
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
S10B-XADSS-N Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.476" (12.10mm)
Contact Shape
Circular
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V