HR10-10R-12P(73) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
HR10-10R-12P(73)
HR10-10R-12P(73)
HR10-10R-12P(73)
DigiKey Part Number
HR1573-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10-10R-12P(73)
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR10-10R-12P(73) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
12
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Shell Size - Insert
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C