HR10-10R-12S(73)
DigiKey Part Number
HR1572-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10-10R-12S(73)
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR10-10R-12S(73) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
12
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Shell Size - Insert
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C