HR10-10P-12S(73)
HR10-10P-12S(73)
HR10-10P-12S(73)
DigiKey Part Number
HR1563-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10-10P-12S(73)
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR10-10P-12S(73) Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Features
Backshell, Clamp
Packaging
Bag
Shielding
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Number of Positions
12
Cable Opening
0.283" (7.20mm)
Shell Size - Insert
10
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C