FX6-40P-0.8SV(71)
FX6-40P-0.8SV(71)
FX6-40P-0.8SV(71)
DigiKey Part Number
H10785-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-40P-0.8SV(71)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-40P-0.8SV(71) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
5mm, 7mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)