FX6-40S-0.8SV2(91) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 457
Datasheet
Image for FX6-40S-0.8SV2(91) is not available
FX6-40S-0.8SV2(91)
DigiKey Part Number
FX6-40S-0.8SV2(91)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-40S-0.8SV2(91)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-40S-0.8SV2(91) Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 9mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)