FX6-40S-0.8SV(93)
DigiKey Part Number
26-FX6-40S-0.8SV(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX6-40S-0.8SV(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX6-40S-0.8SV(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-40S-0.8SV(93)
Description
CONN RECEPT 40POS .8MM W/BOSS
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6-40S-0.8SV(93) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)